Wracając do tematu laseroterapi…


Laser znalazł zastosowanie prawie we wszystkich dziedzinach stomatologii. Wysoce ceniony za wykorzystanie u pacjentów z grupy ryzyka bakteriemii, kardiologicznych, onkologicznych czy jako alternatywa farmakologicznego leczenia przeciwbakteryjnego, przeciwwirusowego i przeciwgrzybiczego, szczególnie w stosunku do rosnącego problemu lekooporności. Większa dostępność urządzeń laserowych, wzrost poziomu wiedzy lekarza, znajomość procedur spowodowały, że szersze grono dentystów świadomie wybiera mniej inwazyjne metody leczenia, zwracając szczególną uwagę na szybsze gojenie, mniejszą liczbę powikłań i większy komfort zabiegu.

Dziś chciałbym przybliżyć Wam kolejne z tematów z wiązanych z leczeniem przy pomocy laseów:


CHOROBY PRZYZĘBIA

W leczeniu zapalenia dziąseł i zapalenia przyzębia wykorzystywane są lasery LLLT i HLLT (high-level laser therapy). Zaletami zastosowania terapii laserowej w leczeniu periodontologicznym są efekt detoksykacji i bakteriobójczego działania, jak również usunięcie nabłonka wyścielającego kieszeń i tkanki ziarninowej. Efektem laserowego leczenia kieszeni przyzębnych może być usunięcie płytki i kamienia nazębnego z powierzchni korzenia, bez uformowania warstwy mazistej. Laser Er:YAG jest użyteczny do bezpiecznego oczyszczenia zarówno powierzchni korzenia jak i usunięcia zapalnych tkanek, laser Nd:YAG, diodowy i argowy – są stosowane do zabiegów kiretażu tkanek miękkich i dezynfekcji kieszeni przyzębnej.


NADWRAŻLIWOŚĆ ZĘBINY

Nadwrażliwość zębiny charakteryzuje się krótkim, ostrym bólem wynikającym z reakcji odsłoniętej zębiny, w odpowiedzi na bodźce termiczne, chemiczne, mechaniczne, osmotyczne, nie przypisane do innego rodzaju patologii. Nadwrażliwość zębów leczymy laserami diodowymi (niskiej i średniej mocy LLLT) oraz laserami Nd:YAG, Er,Cr:YSGG, CO2 (lasery wysokiej mocy HLLT). Mechanizm działania LLLT opiera się na zwiększeniu amplitudy potencjału błony komórek nerwowych, czyli zmniejszeniu ich pobudliwości, a w konsekwencji – zmniejszeniu bólu. HLLT stosuje się ustawiając niskie parametry mocy, a mechanizm działania opiera się głównie na obliteracji poprzez zeszkliwienie i stopienie kanalików zębinowych. Działanie lasera Er,Cr:YSGG polega na blokowaniu receptora TRPV1, odbierającego i przewodzącego bodźce termiczne, co zmniejsza bodźce bólowe!


TKANKI MIĘKKIE I KOSTNE

Wykorzystanie lasera zarówno nisko- jak i wysokoenergetycznego w chirurgii tkanek miękkich powoduje większy komfort zabiegu, z powodu zmniejszonego krwawienia, mniejszego obrzęku i bólu pozabiegowego odczuwanego przez pacjenta. Do najczęściej stosowanych procedur należą: korekta przyczepów wędzidełek, pogłębianie przedsionka, chirurgiczne wydłużenie korony zęba, plastyka dziąsła (gingivectomia, gingivoplastyka), korekta podłoża protetycznego.


ENDODONCJA

Leczenie kanałowe jest sekwencją procedur prowadzących do wyeliminowania zapalnych tkanek z kanałów korzeniowych. Wykorzystywane są lasery Er,Cr:YSGG, Er:YAG, argonowe, KTP, Ho:YAG, Nd:YAG. Przede wszystkim wykorzystywane jest przeciwbakteryjne działanie laseroterapii oraz możliwość usunięcia warstwy mazistej z kanałów.


PRÓCHNICA

Źródłem promieniowania w urządzeniach stosowanych do wykrywania próchnicy jest najczęściej laser diodowy. Zasada pracy tego typu aparatów opiera się na wykorzystaniu zjawiska fluorescencji organicznych i nieorganicznych składników tkanki zęba oraz produktów przemiany bakterii, indukowanych światłem lasera diodowego. Zastosowanie urządzeń wykorzystujących światło lasera do wczesnego wykrywania zmiany próchnicowej jest proste, zupełnie bezbolesne, szybkie i nieinwazyjne.

W stomatologii zachowawczej do opracowywania zmienionych próchnicowo twardych tkanek zęba i wymiany wypełnień dentystycznych wykorzystywane są laser wysokoenergetyczne Er:YAG, Er:YSGG i Er,Cr:YSGG. Eliminują one wiele niekorzystnych doznań pacjenta, wprowadzając go w nowy wymiar leczenia takich jak wibracje, przegrzewanie tkanek w czasie pracy czy nieprzyjemny dźwięk. Tu nie ma nacisku, więc całkowicie niwelujemy nieprzyjemne odczucia pacjenta, a co za tym idzie skutecznie motywujemy go do dalszej współpracy. Ograniczone są też doznania bólowe. Impuls trwa bardzo krótko i często nie dochodzi do pobudzania zakończeń nerwowych. Światło lasera wykazuje właściwości bakteriobójcze, mechanizm działania polega na przegrzaniu i rozerwaniu komórki bakterii. Laser jest obiecującym narzędziem do opracowywania ubytków próchnicowych w zębach mlecznych ze względu na redukcję odczuwania bólu i działanie przeciwbakteryjne. Przeciwwskazaniem do zastosowania lasera jest przecinanie koron, licówek oraz usuwanie wypełnień amalgamatowych. Nie ma natomiast ograniczeń dotyczących usuwania cementów i wypełnień z materiałów złożonych.


WYBIELANIE

Wybielanie to proces chemiczny, który wykorzystuje środki działające jako utleniacze. Reakcja utleniania to powolna transformacja substancji organicznych, których produkt ma jaśniejszy kolor od wyjściowego. Zabieg wybielania zębów można przyspieszyć przy pomocy dodatkowej aktywacji cieplnej i świetlnej. Jedną z tego typu metod jest wykorzystanie wysoko intensywnego światła laserowego, które przyspiesza proces wybielania. Jako pierwsze wykorzystywane były długości fali lasera argonowego (480nm) oraz lasery CO2 (10600nm). Dzisiaj główne zastosowanie znajdują lasery Nd:Yag (1064nm), Er:YAG (2940nm), KTP potasowo-tytanowo-fosforanowe (535nm) i diodowe (810-980nm).

Mam nadzieję, że zainteresowałem Was odrobinę laserami. Będę do nich jeszcze nie raz wracał w kolejnych wpisach. Tymczasem zajrzyjcie na nasz kanał YouTube, gdzie znajdziecie, między innymi, ciekawe filmy z zabiegów przeprowadzanych przy pomocy laserów firmy Biolase.

Zapraszam
Szymon Kubiak
Manager ds. sprzedaży i marketingu